Shiatsu

SHIATSU je založeno na východní léčebné tradici, znamená v překladu tlak prsty. Jedná se o japonskou léčebnou metodu usměrňování a harmonizování životní energie s využitím znalostí tradiční čínské medicíny. Tato akupresurní masážní technika pracuje s akupunkturními dráhami a body s cílem obnovit přirozený tok vitální energie, a nastolit tak energetickou rovnováhu v těle. Shiatsu směřuje k uvolnění napětí, zvýšení sebeuvědomění a podporuje životní sílu.

Při ošetření dochází ke stimulaci nebo uvolnění průběhu meridiánů, resp. energetických drah našeho těla. V důsledku může pak probíhat odblokování řady fyzických i psychických obtíží, které často plynou z mentálních či emocionálních problémů. To se zpětně odráží v prožívání, jednání a chování, včetně držení těla a např. stěhujících se bolestí. Shiatsu má hluboké relaxační, posilující a revitalizační účinky. Shiatsu ošetření je výbornou prevencí civilizačních onemocnění.

     

Historie shiatsu sahá do 14. století k japonskému masážnímu stylu Anma založenému na aplikaci tradiční čínské medicíny (Akashi Kan Ichi). Shiatsu bylo na počátku 20. století oddělováno od Anma masážního stylu, především pro svou kombinaci se znalostmi „západní“ anatomie, fyziologie. Jeho další rozvoj a znovuoživení se na počátku 20 století zasloužil Tamai Tempaku, publikováním knihy „Shiatsu Ho“ a dále především Tokujiro Namikoshi (1905-2000), založením školy shiatsu a první kliniky. Zasloužil se také o přijmutí tohoto stylu jaké léčebné metody Japonským ministerstvem zdravotnictví (1957).  Jeho žák, Shizuto Masunaga (1925-1981), psycholog, který se zaměřoval na mentální a spirituální dimenzi terapie Shiatsu a navracel do ošetření tradiční východní prvky rozvinul tzv. Zen Shiatsu a v r. 1974 publikoval svou práci v knize Shiatsu a založil Iokai Shiatsu Center school. Další směr byl založen jiným žákem Tokujiro Namikoshiho – Niroshi Nozaki, v němž jsou používány intuitivní techniky a spirituální prvky pro léčení a nalezení energetické rovnováhy těla.

Aplikace shiatsu:
 • úleva od stresu a psychického napětí
 • podpora rekonvalescence po nemoci, operaci či nadměrné zátěži
 • podpora imunitního systému
 • alergické obtíže
 • bolesti hlavy
 • bolesti pohybového aparátu – zad, kloubů, krku
 • gynekologické obtíže
 • zažívací a střevní obtíže
 • nespavost
 • celková únava a vyčerpání
 • psychosomatické obtíže
 • hormonální výkyvy
  a další
Speciální formy shiatsu
Bosonohé shiatsu

Bosonohé Shiatsu je japonská tlaková masáž se stejným cílem a účinky jako klasické SHIATSU. Pracuje se na celém těle, ošetřující pracuje svými chodidly s tělem klienta.  Tato masáž je o poznání důraznější, dynamičtější než shiatsu ošetření a zároveň je silně revitalizující.

Fonoforéza

Ošetření shiatsu je v indikovaných případech kombinováno s použitím ladiček – fonoforézy, neboli tónové akupunktury, kdy se na akupunkturní body přikládají vibrující ladičky, dochází tak k uvolňování napětí svalového i nervového včetně uvolňování energetických blokád. Vhodné při bolestech páteře, kloubů, hlavy a pro uvolnění stresu.

Tygrování

Tygrování je metoda tepelné a dynamické stimulace pomocí  speciálních kovových tyčinek, do kterých se vkládají hořící tyčinky se směsi bylin. Tyčinky mají v místě dotyku s tělem dírku, kterou prochází teplo a kouř a je možné tak účinně stimulovat akupunkturní body a dráhy. Toto ošetření je vhodné především pro eliminaci Vlhka a Chladu. Díky prohřívání dochází ke stimulaci krevního oběhu a lymfy, tudíž je ošetření vhodné např.  také pro uvolnění svalů, rozvolnění stagnace trávení či pro zmírnění otoků.

Průběh ošetření

Ošetření ve stylu ZEN SHIATSU se provádí prsty, dlaněmi, lokty, chodidly nebo i koleny. Spolu s akupresurou v jednotlivých bodech energetických drah meridiánů se protahují a uvolňují klouby a svaly celého těla. Masáž se provádí na futonu na zemi. Pro ošetření je vhodné si přinést pohodlné volné oblečení. Délka ošetření 1,5-2 hodiny, včetně vstupního pohovoru.

Četnost ošetření je domlouvána dle individuálních potřeb.

Cena:  1500 Kč první setkání; 1100 Kč každé další setkání

Shiatsu ošetření je poskytováno v souladu s pravidly české asociace shiatsu.